آزمایشگاه تحقیقاتی شکل دهی فلزات (پژوهشی)

آزمایشگاه تحقیقاتی شکل دهی فلزات (پژوهشی)آزمایشگاه تحقیقاتی شکل دهی فلزات (پژوهشی)


گروه آموزشی: مهندسی مکانیک
نام آزمایشگاه: آزمایشگاه تحقیقاتی شکل دهی فلزات (پژوهشی)
نام سرپرست: دکتر فرامرز فرشته صنیعی
مرتبه علمی: استاد
تلفن:
تلفن داخلی: 384
پست الکترونیک: ffsaniee@basu.ac.ir
صفحه خانگی: مشاهده صفحه خانگی
کارشناس: مهندس مهدی سیفی
لینک: برای مشاهده آدرس مورد نظر، کلیک کنید.
توانمندی ها:

 

تجهیزات اصلی :

نام دستگاه (فارسی) نام دستگاه (انگلیسی) مدل کارخانه سازنده کشور سازنده گروه بندی آزمون آزمون قابل انجام با دستگاه
تست یونیورسال دینامیکی (زوییک HCT25) Universal Test (Zwick /Roell HCT 25) HCT25 Zwick /Roell آلمان خواص مکانیکی کشش-فشار-سیکلیک تا 25 Kn
تست یونیورسال (سنتام 50) Universal Test (Santam 50) STM50 سنتام ایران خواص مکانیکی کشش-فشار-سیکلیک تا 50 Kn

 

 

تجهیزات پایه :

نام دستگاه (فارسی) کارخانه سازنده گروه بندی آزمون آزمون قابل انجام با دستگاه
پرس هیدرولیک 80 تن تهران ماشین آماده سازی نمونه فشار
پرس هیدرولیک 20 تن ساخت آزمایشگاه آماده سازی نمونه فشار
پرس ضربه‌ای ساخت آزمایشگاه آماده سازی نمونه فشار
نورد ساخت آزمایشگاه آماده سازی نمونه نورد

 

 

در ذیل به تفکیک دستگاهها توانمندی آنها شرح داده

دستگاه زوئیک kN20 مدلHCT 25

مجهز به نرم‌افزار اعمال بار و جابجایی و اخذ نتایج خروجی دستگاه، قادر به اعمال بارهای ترکیبی کشش و پیچش و نیز قادر به اعمال بارهای خستگی شرح دستگاه: این دستگاه قادر به انجام آزمایش‌های خستگی و آزمایش‌های استاتیکی و شبه استاتیکی بر روی محدوده وسیعی از مواد است. دستگاه دارای فک‌های کششی و فشاری بوده که مناسب برای انجام آزمایش‌های کشش و فشار است. این دستگاه توانایی اعمال همزمان بارهای محوری و پیچشی را نیز دارا است. ظرفیت دستگاه در هنگام اعمال بار محوری 25 کیلونیوتن و برای بار پیچشNm 250 است. کنترل دستگاه توسط نرم‌افزار مربوط به آن صورت می‌گیرد. این نرم‌افزار قادر به تهیه گزارش کاملی از آزمایش‌های انجام شده است و توانایی ثبت داده‌های حاصل از آزمایش به صورت نمودار را دارد. ابعاد کلی دستگاه بدون در نظر گرفتن لوازم جانبی آن به صورت زیر است: عرض mm 700 ، عمقmm 500 و ارتفاع mm 2000.

این دستگاه قادر است خواص مکانیکی طیف وسیعی از مواد را مانند فلزات، پلاستیک‌ها، نمونه‌های ریختگی، ورق و فویل، تیوب و لوله، قطعات صنعتی کامل شده و میلگرد و تسمه آزمایش کند. دستگاه مجهز به فک‌های فشاری و کششی است که در حالت استفاده از فک‌های کششی، نمونه‌های استوانه‌ای تا قطر mm15 و نمونه‌های مستطیلی تا ضخامت mm 7 را می‌توان مورد آزمایش قرار داد. کنترل دستگاه توسط نرم‌افزار STM Controller صورت می‌گیرد. تمامی روال‌های تست مانند پارامترهای ورودی نمونه، روش تست، گزارش تست، کنترل حرکت دستگاه و نشان دادن مقادیر ابزارهای اندازه‌گیری همگی توسط نرم افزار انجام می‌شود. مشخصات کامل دستگاه در زیر قابل مشاهده است. فاصله بین ستونهای دستگاه (mm)840 فضای عمودی برای انجام آزمایش بدون محاسبه ابعاد فک‌ها 1300(mm) بیشترین فاصله بین فک‌ها680 (mm) ابعاد کلی دستگاه (mm)1740*540*750 محدوده سرعت دستگاه (mm/min) 1000-0/0001

پرس هیدرولیکی 300kN

ساخت این دستگاه در طی انجام یک پروژه کارشناسی ارشد صورت گرفته است. کاربرد این دستگاه در انجام فرآیند اکستروژن مستقیم و برای تولید محصولاتی با طول‌های بلند است. این دستگاه قابلیت اتصال به رایانه و ثبت داده‌های حاصل از آزمایش را دارد.

پرس مکانیکی kN100

ساخت این دستگاه در طی انجام یک پروژه کارشناسی ارشد صورت گرفته است. دستگاه پرس مکانیکی ضربه‌ای برای مطالعه رفتار مواد در برابر فشارهای دینامیکی طراحی شده است. این دستگاه مجهز به نرم افزار کنترل کننده است که این نرم افزار توانایی ثبت داده‌های حاصل از اعمال نیرو بر حسب جابجایی و رسم نمودار نیرو-جابجائی را دارد. تناژ اسمی این دستگاه 10 تن است.

دستگاه نورد مسطح مدل

ساخت این دستگاه در طی انجام یک پروژه کارشناسی ارشد صورت گرفته است. این دستگاه برای انجام فرآیند نورد در مقیاس آزمایشگاهی طراحی و ساخته شده است. ظرفیت نیرو سنج متصل به این دستگاه 5ton است و محدوده سرعت چرخش غلتک ها بین 10-60 rpm می¬باشد. این دستگاه قابلیت اندازه گیری نیروی نورد در یاتاقان‌های غلتک و اتصال به رایانه و نمایش داده های آزمایش را دارد. توان دستگاه 700 وات و گشتاور قابل اعمال به غلتک‌ها 214 N.M است.

کوره ریخته‌گری با کنترلر دما با قابلیت افزودن عناصر آلیاژی و صرفاً برای ریخته‌گری فلزات سبک