پیمان زارعی

پیمان زارعی


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print

دانشكده فني مهندسي

گروه مهندسي عمران


 جلسه دفاعیه پایان نامه جهت دريافت درجه كارشناسي ارشد در رشته مهندسي عمران

گرايش ژئوتکنیک

 

عنوان:

مطالعه تجربی رفتار ویسکوپلاستیک مخلوط آسفالت مورد استفاده در شهر همدان

 


استاد راهنما:

دكتر محمد ملکی

 

داوران:

دکتر وحیدرضا اوحدی

دکتر عباس قدیمی

 


نگارش:

پیمان زارعی

 


زمان: سه شنبه 1 دی ماه 94 ، ساعت 18 تا 20

مکان: آمفی تئاتر دانشکده فنی و مهندسی


چكيده:

      به طور کلی منظور از خرابی هر سازه ایجاد شکست و یا گسیختگی است که خود ناشی از افزایش تنش­های وارده بر سازه بیش از حد مقاومت  مصالح آن می­باشد. ولی در روسازی با توجه به این که حتی مقدار تنش­های وارده ناشی از هر بارگذاری کمتر از مقاومت مصالح آن می­باشد، ولی باز هم رشد تدریجی صدمات وارده ناشی از تکرار آن بار باعث می­شود که سطح غیر قابل قبولی از سرویس­دهی و به عبارت دیگر، شکست و خرابی حاصل می­شود. خرابی­های روسازی عمدتاً عبارتند از: خوردگی و سایش روسازی در اثر تماس با لاستیک خوردو، تغییرشکل ماندگار(شیارشدگی)، پیرشدگی، ترک ناشی از خستگی و سایر ترک­های محتمل. شیارشدگی ناشی از تجمع تغییرشکل­های ماندگار از جمله خرابی­هایی محسوب می­شود که علاوه بر کاهش عملکرد روسازی و افزایش پتانسیل بروز خرابی­های دیگر، باعث پایین آمدن امنیت تردد ناشی از پدیده آب پاشش می­شود. یکی از محتمل­ترین عوامل ایجاد این نوع تغییرشکل­ها رفتار خمیری مخلوط آسفالت می­باشد. تغییرشکل­های آنی و وابسته به زمان مخلوط آسفالت که به ترتیب ناشی از رفتار مصالح سنگ­دانه و قیر می­باشند، سبب شکل­گیری رفتاری به نام رفتار الاستیو-ویسکوپلاستیک در مخلوط آسفالت می­شوند که این رفتار در سایه تغییرات دمایی رخ می­دهد. بنابرین مطالعه این رفتار مخلوط آسفالت باید در شرایطی انجام گیرد که تأثیر دما در آن لحاظ شده باشد. همچنین شرایط مرزی، دانه­بندی مصالح سنگ­دانه و قیر مخلوط نیز عواملی هستند که در نقش مؤثری در تفاوت این رفتار ایفا می­کنند و در تحقیقات می­بایست مورد توجه قرار گیرند.

      در مطالعه حاضر رفتار الاستو-ویسکوپلاستیک مخلوط آسفالت تیپ 4 کارخانه آسفالت شهر همدان، به عنوان پرکاربرد ترین مخلوط در روسازی مورد ارزیابی قرار گرفته و به منظور بهبود این رفتار، مصالحی نظیر پودر سنگ گرانیت، پودر سنگ تراورتن، آهک هیدراته، متاکائولن و سیمان به عنوان فیلر به جای فیلر پایه به مخلوط اضافه شد. همچنین نمونه­های آسفالت بازیافتی به عنوان مخلوطی که کاربرد زیادی در معابر شهری دارد نیز تهیه شدند. علاوه بر این، به منظور مقایسه رفتار یاد شده در مخلوط آسفالت تازه و مخلوط آسفالت پیرشده (مخلوط آسفالت یک ساله)، تعداد مشخصی نمونه آسفالتی از معابر شهری همدان مغزه­گیری شده و آزمایش­های خزش روی آن­ها انجام گرفت. به منظور دستیابی به نتیجه­ای جامع در مورد عملکرد مصالح پیشنهادی، با توجه به این که رطوبت یکی از عوامل مخرب در روسازی به شمار می­رود، مقاومت نمونه­ اصلی و نمونه­های پیشنهادی در مقابل رطوبت اندازه گیری شده و میزان افت استقامت در مخلوط­ها تعیین شد.

     نتایج آزمایش­های خزشی انجام گرفته روی نمونه‌­های اصلی، بازیافتی و پیشنهادی نشان داد که کاربرد فیلر­های نوین نظیر پودر سنگ گرانیتی تا حد زیادی سبب بهبود رفتار خزشی آسفالت شده و تغییرشکل­های ماندگار مخلوط آسفالت را کاهش می­دهد. نتایج آزمایش­ها نشان داد که رفتار خمیری در مخلوط آسفالت تازه و پیرشده تفاوت­هایی با هم داشتند که مهم­ترین آن­ها افزایش تغییرشکل­های ماندگار، افزایش ویسکوزیته و رفتار وابسته به زمان در نمونه­های پیرشده بود. نتایج آزمایش زیان رطوبتی نشان داد که مقاومت مخلوط حاوی متاکائولن و مخلوط آسفالت بازیافتی در مقابل رطوبت به شدت کاهش می­یابد و در مقابل مخلوط­های حاوی سیمان و آهک هیدراته در برابر رطوبت عمده مقاومت خود را حفظ می­کنند.


واژه­‌های کلیدی: مخلوط آسفالت، خزش، تغییرشکل ماندگار، رفتار الاستیک، تغییرشکل پلاستیک، رفتار الاستو-ویسکوپلاستیک

اطلاعات ارتباط

نام و نام خانوادگی :پیمان زارعی      نام پدر: علی

محل تولد : همدان        16/11/1369              تاریخ تولد:

آدرس : ایران ؛ همدان ، شهرک الوند ، خیابان حافظ ، کوچه حافظ 5 ، پلاک 13

کد پستی :6518934941

تلفن :08134253833     تلفن همراه :09189029465

                                              peyman.civil69@yahoo.com                                                                                        پست الکترونیکی :

تحصیلات

دبیرستان/شهر/استان :دبیرستان دکتر شریعتی ، همدان ، ایران

مدرک و رشته تحصیلی : کارشناسی­ارشد مهندسی عمران - ژئوتکنیک

دانشگاه دوره کارشناسی/شهر/استان :دانشگاه دولتی ملایر، همدان

دانشگاه دوره کارشناسی ارشد/شهر/استان : دانشگاه بوعلی سینا ، همدان ، همدان

پیشینه علمی و آموزشی

·         بررسی تجربی و عددی رفتار ویسکوپلاستیک آسفالت شهر همدان - طرح برگزیده مرکز پژوهش­های شورای شهر همدان

·         بررسی خصوصیات مخلوط آسفالتی گرم در نوع فیلر استفاده شده کنگره علمی پژوهشی افق­های نوین در حوزه مهندسی عمران

·         ارزیابی عملکرد و رفتار  بتن پاشیدنی(شاتکریت)-دانشگاه ملایر

·         ارزیابی خصوصیات پیرشدگی روسازی آسفالتی و بررسی مدل های شبیه سازی آن هفتمین همایش قیر و آسفالت ایران

·         مقایسه رفتار ویسکوپلاستیک مخلوط­های آسفالتی گرم و بازیافتی هفتمین همایش قیر و آسفالت ایران

 

فعالیت های اجرایی

·         همکاری و فعالیت در شرکت پیمانه همدان-پروژه تجاری و پارکینگ طبقاتی سینا

·         اجرای سازه­‌های فولادی و بتنی