« بازگشت

محمد امین فرهپور

محمد امین فرهپور


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print

دانشکدة مهندسي

گروه آموزشی مهندسي عمران

جلسه دفاع از پايان نامه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی عمران گرایش مکانیک خاک و پی

عنوان:

بررسی ابهینه سامواد مضاف با متاکائولین در خاک ماسه ای تزریق شده با دوغاب سیمان

استاد راهنما:

دکتر محمد ملکی

اساتید داور:

دکتر مهدی اثنی عشری

دكتر عباس قديمي

نگارش:

        محمد امين فرهپور

 


چكيده:

در حال حاضر از روش‌های مختلف بهسازی خاک جهت افزایش و بهبود خصوصیات ژئوتکنیکی آن به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. استفاده از این روش‌ها علاوه بر بهبود خصوصیات ژئوتکنیکی خاک‌ها باعث کوتاه شدن زمان اجرا، افزایش طول عمر بهره‌برداری، تقلیل هزینه‌های ساخت پروژه و در نهایت اقتصادی شدن طرح می‌گردد. از جمله روش‌های بهسازی خاک روش تزریق است. تزریق یکی از پرکاربردترین روش‌های بهسازی خاک به عنوان یک راه حل مهندسی و یک تکنیک کهن در دنیاست. در این روش علاوه بر کاهش آبگذری محیط،  مقاومت برشی و سختی مصالح زمین افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند. کاربرد این روش در پروژه‌هایی مانند سد سازی و بهسازی خاک رمبنده مستلزم کاربرد حجم وسیعی از مصالح تزریقی است تا بتوان معیار های طرح را ارضا نمود. دانش کافی در مورد رفتار بلند مدت خاک تزریق شده به ما اجازه استفاده از این روش را برای بهره­برداری­های بلند مدت سازه­ها در مهندسی ژئوتکنیک می­دهد. تاکنون تحقیقات زیادی در مورد رفتار مکانیکی و رفتار وابسته به زمان در خاک ماسه­ای تزریق شده با دوغاب­های رایج سیلیکاتی و سیمان صورت گرفته است. اما با این وجود تحقیقات کمی در مورد رفتار مکانیکی این نوع خاک با دوغاب­های جدید انجام گرفته است. نوع خاصی از رس کائولینیت بنام متاکائولین بتازگی در بتن مورد توجه قرار گرفته که نتایج جالب توجهی به دنبال داشته است. هر چند که، در خصوص کاربرد این مصالح در شاخه تزریق مطالعه چندانی صورت نگرفته و اثرات این ماده بر خصوصیات رفتاری خاک بستر بخوبی مشخص نیست.

 اهداف تحقیق حاضر عبارت از بررسی اثر مصرف متاکائولین به عنوان یک ماده افزودنی به سیمان تزریقی در رفتار مکانیکی خاک تزریق شده و تعیین درصد بهینه این مصالح در ترکیب تزریقی است. جهت بررسی رفتار خاک تزریق شده با دوغاب­های سیمان-متاکائولین یک مدل آزمایشگاهی ارائه و ساخته شد. در تحقیق حاضر آزمایش­هایی بر روی رفتار دوغاب و خاک تزریق شده به منظور بررسی اثر بکار­گیری ماده متاکائولین بجای سیمانِ دوغاب با درصد­های مختلف انجام گرفت. نمونه­ها بعد از عمل­آوری به مدت 14 و 28 روز تحت آزمایش­های سه­محوری با شرایط مختلف قرار گرفتند.

بطور کلی نتایج نشان داد که متاکائولین می­تواند در پایدارسازی هر چه بیشتر دوغاب سیمان تزریقی در مقابل پدیده آب اندازی نقش مثبت ایفا کند. همچنین با توجه به نتایج حاصل از آزمایش­ سه محوری بر روی خاک ماسه­ای تزریق شده با دوغاب­های سیمان-متاکائولین مشاهده می­شود با جایگزین کردن سیمان با متاکائولین می­توان با حفظ تقریبی مقاومت فشاری خاک تزریق شده شکل­پذیری را افزایش و رفتار پس ازگسیختگی را نرم­تر ساخت.
زمان: چهارشنبه 29/11/1393

 

مكان: سمينار عمران دانشكده مهندسي

ساعت 4بعد از ظهر