« بازگشت

نادر شاکرمی

نادر شاکرمی


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print

دانشكده مهندسي

گروه برق

 

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

عنوان:

 

مدیریت انرژی در سیستم‌های الکتریکی کوچک مشتمل بر منابع انرژی تجدیدپذیر

 

استاد راهنما:

دكترعلیرضا حاتمی

 

پژوهشگر:

نادر شاکرمی

 

چكيده:

     اخیرا، به علت بهبود تکنولوژی و افزایش نگرانی‌ها در مورد هزینه زیاد سوخت‌های فسیلی، منابع انرژی تجدیدپذیر روشی امیدبخش برای تولید انرژی پاک و پایان‌ناپذیر ارائه داده‌اند. همچنین؛ ظهور وسایل نقلیه برقی نه تنها نتیجه‌ای جز افزایش وسایل نقلیه الکتریکی در حمل و نقل ندارد، بلکه در استفاده از باتری  خودروها برای پشتیبانی از شبکه که به عنوان خودروهای متصل به شبکه  (V2G) شناخته می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال V2G هنوز یک تصور بوده و در مرحله مفهومی است و فاقد چارچوب واقع بینانه و عملی برای حرکت از مفهوم تصور کلی به چالش های جدی اجرا است. در این زمینه، این پایان‌نامه یک مدل کاربردی برای ارزیابی سهم سیستم‌های V2G به عنوان حامی مدیریت انرژی در داخل چارچوب واقع‌بینانه سیستم‌های انرژی الکتریکی کوچک (SEESs) شامل منابع تجدیدپذیر، نظیر ریزشبکه‌ها (MG ) پیشنهاد می‌دهد.

      ریزشبکه‌ها به عنوان شبکه‌های انرژی الکتریکی کوچک که شامل  منابع تولید پراکنده مختلف که توانایی تامین بخش مهمی از بار محلی را دارند تعریف می‌شوند. هدف این مطالعه‌، مدیریت انرژی در ریزشبکه‌ها در حضور منابع انرژی تجدیدپذیر می‌باشد. ریزشبکه‌ می‌تواند با شبکه اصلی مطابق با قیمت زمان حقیقی‌، انرژی الکتریکی مبادله کند.

     این پایان‌نامه دو روش احتمالی برای مدیریت انرژی عملکرد ریزشبکه‌ها تحت عدم قطعیت محیط ارائه می‌دهد. چارچوب پیشنهادی شامل روش‌های سناریو محور و بهینه‌سازی مقاوم جهت پوشش عدم قطعیت‌های موجود در ریزشبکه برای تعیین برنامه‌ریزی مدیریت بهینه انرژی ریزشبکه می‌باشد. ما عدم قطعیت‌های موجود در قیمت بازار، توان الکتریکی در دسترس توربین بادی و سلول‌های خورشیدی و همچنین توان  در دسترس یا مصرفی خودروهای الکتریکی را در نظر می‌گیریم.

       مدیریت انرژی‌، پروسه‌های کنترل تولید و مصرف انرژی، و به طور خاص حداقل کردن هزینه و تقاضا را توصیف می‌کند. هدف مدل بهینه‌سازی، به حداقل رساندن هزینه سوخت و بهبود استفاده موثر از انرژی، توسط برنامه‌ریزی تولید منابع انرژی پراکنده (DERs ) در هر ساعت روز بعد با در نظر گرفتن برنامه پاسخگویی بار است.

 

 

 

 


زمان:

دوشنبه 07/07/93  ساعت 12

مكان:

کلاس سمینار 2 برق دانشكده مهندسي