آزمایشگاه متالوگرافی

آزمایشگاه متالوگرافیآزمایشگاه متالوگرافی


گروه آموزشی: مهندسی مواد
نام آزمایشگاه: آزمایشگاه متالوگرافی
نام سرپرست: دکتر حسن علم خواه
مرتبه علمی: استادیار
تلفن: 09125009519
تلفن داخلی: 394
پست الکترونیک: h.elmkhah@basu.ac.ir
صفحه خانگی: مشاهده صفحه خانگی
کارشناس: آقای عباس بیات
لینک: برای مشاهده آدرس مورد نظر، کلیک کنید.
توانمندی ها:

1- خدمات آموزشی 2- متالوگرافی و آنالیز ساختاری انواع فلزات و آلیاژها 3- مطالعه شکست با استفاده از میکروسکوپ های نوری 4- سختی سنجی ماکروسکوپی به سه روش برینل، راکول و ویکرز 5- سختی سنجی میکروسکوپی با روش ویکرز

ماکروسختی سنج (Macro Hardness Tester) این دستگاه مدل 38132 و ساخت کمپانی کارل فرانک(Karl Frank GMBH)از کشور انگلستان می باشد. محدوده بارگذاری آن از 9.8 تا 2450 نیوتن بوده و قابلیت اندازه گیری سختی بر اساس تست های ویکرز(Vickers)، راکول(Rockwell) و برینل(Brinell) را دارا می باشد.

میکروسختی سنج(Micro Hardness Tester) این دستگاه محصول کمپانی بوهلر(BUEHLER) آمریکا بوده و مدل آن ILLINOIS 60044 می باشد و قابلیت اندازه گیری سختی بر حسب معیار ویکرز(Vickers) را دارا می باشد.

میکروسکوپ نوری با تابش نور از پایین این دستگاه ساخت کشور ژاپن بوده و محصول کمپانی UNION با مدل 7759 می باشد. قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارا بوده و توسط آن و با بکارگیری نرم افزار Image Analyzer می توان اندازه دانه و چگالی سطحی نمونه ها را اندازه گیری کرد. بزرگنمایی آن 50 تا 1000 برابر می باشد و 4 دستگاه از آن در آزمایشگاه موجود است.

میکروسکوپ نوری با تابش نور از بالا این دستگاه نیز ساخت کشور ژاپن و کمپانی UNION می باشد. بزرگنمایی آن 100 تا 800 برابر می باشد و 4 دستگاه از آن در آزمایشگاه موجود است.

دستگاه مانت گرم (Mounting Press) این دستگاه محصول کمپانی بوهلر(BUEHLER) آمریکا می باشد و تا دمای 280 درجه سانتیگراد و فشار 100psi امکان مانت گرم را به اپراتور می دهد.

میکروسکوپ برای مشاهده سطح شکست (Fractographer) این دستگاه برای مشاهده سطح نمونه های شکست تا بزرگنمایی 50 برابر مورد استفاده قرار می گیرد و محصول کمپانی UNION ژاپن می باشد و 3 عدد از آن در آزمایشگاه موجود است.

دستگاه برش اتوماتیک(Automatic Abrasive Cutter) این دستگاه جهت برش نمونه های متالوگرافی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه پولیش الکترومکانیکی با قابلیت خنک سازی نمونه(Grinder-Polisher) این دستگاه محصول کمپانی بوهلر(BUEHLER) آمریکا می باشد و در محدوده 50 تا 500 دور در دقیقه مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر 5 عدد از این دستگاه در آزمایشگاه موجود می باشد.